gtag('config', 'G-T5V1RYQSWB');
DOLAR %
EURO %
ALTIN 975,600,33
BITCOIN 476012-2,37%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AVUKAT AYLİN ESRA’DAN EVLİLİĞİN GENEL HÜKÜMLERİ

AVUKAT AYLİN ESRA’DAN EVLİLİĞİN GENEL HÜKÜMLERİ

ABONE OL
Ekim 20, 2021 15:23
AVUKAT AYLİN ESRA’DAN EVLİLİĞİN GENEL HÜKÜMLERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Ceza Hukuku’nda Şikâyetten Vazgeçme Nedir?

Bu yazımda sizlere Türk Ceza Hukuku’nda şikâyetten vazgeçme hakkından bahsetmek istiyorum.
Soruşturma ve kovuşturma yapılması şikâyete bağlı suçlarda; şikâyet hakkına sahip olan kişiler yani mağdur veya suçtan zarar gören şikâyetten vazgeçme hakkına sahiptir. Bu hak Türk Ceza Kanunu’nun 73. maddesinin 4. bendinde şu şekilde düzenlenmiştir; “Kovuşturma yapılabilmesi şikâyete bağlı suçlarda kanunda aksi yazılı olmadıkça suçtan zarar gören kişinin vazgeçmesi davayı düşürür ve hükmün kesinleşmesinden sonraki vazgeçme cezanın infazına engel olmaz.”.
Türk Ceza Kanunu şikâyetten vazgeçmeyi kanunun saklı tuttuğu haller haricinde şikâyete bağlı suçlar kapsamında geçerli olacak şekilde kabul etmektedir.
Vazgeçmenin konusunu şikâyet oluşturmaktadır. Vazgeçme yalnızca vazgeçenin şikâyeti bakımından etkilidir, diğer şikâyetler var ise bunlar devam edecektir.
Şikâyetten vazgeçme hakkı; hükmün kesinleşmesine kadar kullanılabilir. Şikâyet üzerine soruşturmanın başlatılması ve akabinde kamu davasının açılması safhasına kadar vazgeçme hakkı kullanılabilir. Açılan davanın sonuna kadar yani hüküm açıklanıncaya kadar bu hak kullanılabilir.
Şikâyetten vazgeçme hakkı kullanılırken; vazgeçme iradesinin şüpheye mahal vermeyecek şekilde gösterilmesi gerekir. Şikâyetten vazgeçme hakkını kullanan kişi; vazgeçme beyanını yazılı ya da sözlü şekilde tutanağa geçirmelidir.

 

İştirak halinde işlenen suçlarda; sanıklardan biri hakkında vazgeçme, diğerlerini de kapsar. Bu kural Türk Ceza Kanunu’nun 73. maddesinin 5. bendinde şu şekilde düzenlenmiştir;  “İştirak halinde suç işlemiş sanıklardan biri hakkındaki şikâyetten vazgeçme, diğerlerini de kapsar.”.
Şikâyetten vazgeçmenin sonuç doğurabilmesi için; sanığın vazgeçme yönündeki öneriyi kabulü şartı aranır. Bu şart Türk Ceza Kanunu’nun 73. maddesinin 6. bendinde şu şekilde düzenlenmiştir; “Kanunda aksi yazılı olmadıkça, vazgeçme onu kabul etmeyen sanığı etkilemez.”. Sanık vazgeçme yönündeki öneriyi kabul veya ret edene kadar, şikâyetten vazgeçme hakkından dönülebilir.
Şikâyete bağlı suçlar kapsamında, şikâyetten vazgeçme ile yargılama süreci durur. Şikâyetten vazgeçme soruşturma aşamasında yapıldı ise; savcı “Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar” verir. Şikâyetten vazgeçme kovuşturma aşamasında yapıldı ise; hâkim davanın düşmesine karar verir.
Şikâyetten vazgeçme hakkının kullanılması ile kamu davasının düştüğü hallerde; şikâyetinden vazgeçen kişi şahsi haklarından da ayrıca vazgeçtiğini açıklamış ise, hukuk mahkemelerinde bu zararların tazmini için dava açamayacaktır. Bu durum Türk Ceza Kanunu’nun 73. maddesinin 7. bendinde şu şekilde düzenlenmiştir; “Kamu davasının düşmesi, suçtan zarar gören kişinin şikâyetten vazgeçmiş olmasından ileri gelmiş ve vazgeçtiği sırada şahsi haklarından da vazgeçtiğini ayrıca açıklamış ise artık hukuk mahkemesinde de dava açamaz.”.

 

 

Boşanma Davası Açtıktan Sonra Eşlerin Sadakat Yükümlülüğü Sona Erer mi?

Bu yazımda sizlere boşanma davası açıldıktan sonra eşlerin birbirlerine olan sadakat yükümlülüğünün devam edip etmediği tartışmasından bahsetmek istiyorum. Sadakat yükümlülüğü; Türk Medeni Kanunu’nun üçüncü bölümünün “Evliliğinin Genel Hükümleri” başlıklı kısmının “Haklar ve Yükümlülükleri” düzenleyen ilk bölümünde düzenlenmiştir.

EVLİLİĞİN GENEL HÜKÜMLERİ

A. Haklar ve yükümlülükler
Madde 185- Evlenmeyle eşler arasında evlilik birliği kurulmuş olur.
Eşler, bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler.
Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.

Evlenme ile birlikte eşler arasında kurulan evlilik birliğinde; eşlerin evlilikleri sona erene dek birbirlerine sadık kalma yükümlülüğü bulunmaktadır.
Kural olarak; evlilik sona erene kadar eşlerin başka biriyle duygusal bağ kurması, ilişki yaşaması doğru değildir. Evlilik süresince bu kuralı ihlal eden taraf, kusurlu sayılır.
Evlilik birliğinin sona ermesi yalnızca boşanma ile gerçekleşmez. Eşlerden birinin ölümü, gaipliği veya eşlerden birinin cinsiyet değiştirmesi halleri de; evliliği sona erdirir. Biz bu yazımızda evlilik birliğinin boşanma ile sona erene dek olan eşlerin birbirlerine olan sadakat yükümlülüğünden bahsetmekteyiz.

Eşlerden biri veya ikisi birlikte; Aile Mahkemesi’ne başvurarak boşanma davası açar ve boşanma süreci başlamış olur. Her ne kadar eşlerin boşanma iradeleri ortaya konulmuş olsa dahi – yargılama süresince taraflar boşanma iradelerinden vazgeçebilir, yargılama sonunda hâkim ayrılık kararı verebilir veyahut hâkim tarafların boşanmasına dair karar vermeyebilir – bu hallerde başlatılan boşanma sürecinin sonucunda boşanma gerçekleşmeyebilir. Bu gibi sebeplerle; eşlerin boşanmasına dair mahkeme tarafından verilen karar kesinleşinceye kadar taraflar resmi olarak evli sayılmaktadır. Boşanma davası süreci başlamış olsa da; eşlerin birbirlerine olan sadakat yükümlülüğü devam etmektedir. Eşlerden biri başkasıyla duygusal bağ kurar veyahut ilişki yaşar ise; sadakat yükümlülüğünü ihlal etmiş olacaktır.

Yargıtay’ın bu konuda iki farklı görüşü bulunmaktadır. İlk görüş; “Eşlerin sadakat yükümlülüğü sadece evlilik süresince değil, boşanma davası açıldıktan sonra da devam etmektedir.” der. Bu görüşe göre; eşler boşanma davası açtıktan sonra dahi birbirlerine sadık davranmak zorundadırlar. Hatta Yargıtay birçok kararında; boşanma davası açıldıktan sonra sadakat yükümlülüğünün ihlal edilmesini kusurun artışı gerekçesi saymaktadır. Boşanma davası sürerken tarafların her türlü davranışları da kusur durumlarının belirlenmesinde etkilidir. Boşanma davası sırasında bir başkasıyla duygusal veya cinsel birliktelik yaşayan eşler “kusurlu” kabul edilir. Bu kusurlu davranışlar neticesinde; kusurlu olan eş, karşı tarafa tazminat ödemek zorunda kalmaktadır. Hatta nafaka ve çocukların velayeti konularında aleyhlerine hüküm verilebilir.
Yargıtay’ın ikinci görüşü ise; “Eşlerin sadakat yükümlülüğü boşanma davası açıldıktan sonra sona erer.” der. Eşler; dava tarihinden sonra birbirlerine karşı sadakatsizlik yapar ise, bu kusurlu davranışlar davada nazara alınmaz. Bu görüşe göre; eşler davadan sonra sadakat yükümlülüğüne uymakla yükümlü değillerdir. Eşlerine karşı sadakat yükümlülüğü ortadan kalkan taraflar; diledikleri kişiyle duygusal veya cinsel birliktelik kurabilirler. Bu durum davaya konu edilemez, eşler bu eylemlerinden ötürü kusurlu sayılmazlar.
Yukarıdaki yazımızda hem Medeni Kanun’un kural olarak belirlediği sadakat ilkesini hem de Yargıtay’ın bu konudaki farklı görüşlerini özetlemeye çalıştım. Sadakat sözlük anlamı ile; içten bağlılık anlamına gelmektedir. Tüm evli çiftlerin evli kaldıkları süre boyunca birbirlerine karşı içten bağlı kalmalarını naçizane tavsiye eder, sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dilerim.

Ses kayıtları, videolar, Facebook ve Whatsapp mesajları delil sayılır mı?

 

Değerli okuyucular; bizlere en sık sorulan sorulardan biri de ses kayıtları, videolar, Facebook ve Whatsapp mesajlarının mahkemede delil sayılıp sayılamayacağına ilişkin. Tüm deliller gibi, eğer bu delilleri de hukuka uygun bir şekilde elde ettiyseniz, yani karşı tarafın bu delillerin toplanması konusunda rızası varsa, siz de bu delilleri ilgili mahkeme dosyasına sunulabilirsiniz. Hâkim bu deliller ışığında dosya kapsamında karar verecektir. Ancak bu delilleri siz karşı tarafın rızasını almadan, özel hayatın gizliliği suçunu veya kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde elde edilmesi suçunu işleyerek hukuka aykırı şekilde elde ettiyseniz; bu deliller hukuka aykırı delil olarak kabul edilir. Hukuka aykırı deliller hiçbir mahkeme tarafından delil olarak kullanılamaz ve hakkınızda suç duyurusunda bulunulur.

Sağlıklı ve huzurlu günler dileğiyle.

AV. AYLİN ESRA EREN
EREN & GONCE HUKUK DANIŞMANLIK
Tel: 0212 284 55 66
Adres: Nispetiye Cad. Safir Apt. No:9 D:4 Levent / İstanbul

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.